Kamil Stefański
tel. kom.: +48 602 596 453

Blog

Woda w ogrodzie

12 / 08 / 2017

Woda w ogrodzie to znakomity pomysł, a rozwiązań jest
naprawdę wiele.

Niezależnie od rozmiaru i rodzaju ogrodu elementy wodne urozmaicają przestrzeń, nadają jej naturalności, lekkości, a nierzadko charakteru. Nie mam na myśli jedynie typowych zbiorników wodnych zwanych potocznie oczkami. I choć wykonane w przemyślany sposób są w swojej formie atrakcyjne to wymagają dużego nakładu pracy w kwestii ich pielęgnacji.  Także koszty profesjonalnych pomp i filtrów są dość wysokie.  Znacznie bardziej praktyczne i efektowne wydają mi się kamienne kaskady.

 

Taką właśnie kaskadę postanowiliśmy wykonać w naszym ogrodzie w Nowym Kawkowie. 🙂  

 

O pomysł nie było trudno… podczas poszukiwania inspiracji i łączenia pomysłów postanowiliśmy, że nasza kaskada będzie wyglądała mniej więcej tak jak na wizualizacji.

 

kaskada proj 1

 

Zwykle największy problem stanowi znalezienie materiału. Ciosane bloki kamienne nie są z reguły czymś ogólnodostępnym. Na szczęście pozostałości po fundamentach starych zabudowań gospodarskich (o których wspominaliśmy w jednym z pierwszych wpisów) to idealny budulec na naszą kaskadę.

 

Pierwszym etapem prac było przygotowanie terenu pod ‘’ wodospad’’. Należało wykopać nieckę gromadzącą wodę oraz usypać z ziemi wał o odpowiednim kształcie. Do wykonania tych zadań teoretycznie nie trzeba profesjonalnego sprzętu, jednak mikrokoparka znacznie przyspiesza zadanie.

 

 

Chociaż patrząc na Bońka zdaje się, że według niego to i tak za wolno! 

 

 

 

Po zakończeniu przygotowań całość została zabezpieczona naprzemiennymi warstwami piasku oraz geowłókniny, na koniec zastosowaliśmy folię kauczukową EPDM do oczek wodnych. Całość na tym etapie prezentuje się dość niepozornie, wiemy jednak że to solidna podstawa, na której powstanie coś atrakcyjnego.

 

kaskada

 

 

Przystąpiliśmy do układania kamiennych bloków. Ze względu na to, że są okropnie ciężkie Boniek wziął sprawy  w swoje łapki i nadzorował cale przedsięwzięcie 😉 

 

koparka

 

 

 

Aktualnie jesteśmy w połowie układania ściany z bloków. Przed nami jeszcze masa wykończeń oraz nasadzenia. Mam nadzieję, że na efekty nie trzeba będzie długo czekać. 

 

nasza kaskada

 

 

 


 

Niemal równocześnie woda w ogrodzie zaczyna gościć u prywatnego klienta. Po konsultacjach i poznaniu jego oczekiwań stworzyliśmy wizualizację oraz rysunki poglądowe obrazujące jak projekt będzie prezentował się w rzeczywistości. Bardzo ciekawi mnie efekt końcowy 😉 

 

2 (2)

 

 

 


 

 

Na koniec kilka przykładów naszych zrealizowanych pomysłów na wodę w ogrodzie.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

p7 kopia

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Kinga i Kamil

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © 2016 Z PASJI DO OGRODU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.