Kamil Stefański
tel. kom.: +48 602 596 453

Blog

Styl skandynawski w ogrodzie

 

Kraje skandynawskie to struktura odrębnych części, które łączy położenie, klimat i demografia. Podstawę ich jedności stanowi również kultura, a jednym z jej przejawów jest rozpoznawalny styl nazywany skandynawskim. Jak ogólnie wiadomo kojarzony jest zwykle  z architekturą wnętrz, wystrojem i urządzaniem pomieszczeń. Niektórym kojarzy się też  z siecią zagranicznych sklepów  -.- ‘ W tym wymiarze charakteryzuje się przede wszystkim użytecznym  i funkcjonalnym urządzaniem pomieszczeń. Pod względem estetycznym we wnętrzu dominuje biała barwa oraz wykorzystanie  materiałów   ekologicznych. W skandynawskich wnętrzach odnajdziemy zwykle drewno bielone, rozbielane lub bezbarwne, skórę i kamień – biały oraz  szary. 

Jak wspomniałam ekologia odgrywa bardzo ważną rolę w urządzaniu skandynawskich mieszkań. W tkaninach przewodzą naturalne materiały takie jak len, bawełna i wełna. Akcenty kolorowe (błękit czy czerwień) pojawiają się jedynie w dodatkach  – głównie  są to obicia mebli czy  zasłony.

 

Ale, ale…

 

Styl skandynawski widać w architekturze, formach przemysłowych jak również w architekturze krajobrazu. Tamtejsi architekci krajobrazu wracają uwagę na to jak klimat wpływa na postrzeganie barw w krajach Skandynawii. Kolory przybierają szaro- niebieskie odcienie, dając uczucie chłodu i stonowania.

 

 

 

 

blo 3

 

Ostatnie realizacje przestrzeni publicznych, miejsc turystycznych czy punktów widokowych przyciągają uwagę prostotą, logiką i wrażliwością na otaczający krajobraz. Z kolei ukierunkowanie na człowieka, wymieniane jako jedna z głównych cech stylu skandynawskiego, stanowi wartość dominującą od skali detalu po rozwiązania w skali planistycznej.

 

blo 4
Skandynawski ogród nie istniałby bez naturalnych materiałów, takich jak drewno, żwir, głazy, kamienie czy muszle. Często przestrzeń wpisuje się też w krajobraz otaczających lasów, których jest bardzo wiele w tej części Europy. Brak zatłoczonej przestrzeni czyni ogrody przyjaznymi dla środowiska, wyobcowanymi i na swój sposób zagadkowymi.

 

blo 6

 

Kwintesencją tych ogrodów jest minimalizmem, jasne światło oraz prostota i naturalność. Nie ma tu miejsca na nadmiar zbędnych rzeczy oraz elementów dekoracyjnych, które sprawiają, że przestrzeń staje się zatłoczona.

 

 


 
 
Skandynawscy architekci krajobrazu

 

 

1:1 landskab (według mnie jedni z ciekawszych, a z pewnością bardzo inspirujący przedstawiciele tego rejonu)  😉 
To dynamicznie rozwijająca się duńska pracownia projektantów, których cechuje interesujące, współczesne, a jednocześnie dojrzałe podejście do projektowania. Na swojej stronie internetowej firma zwraca uwagę na specyficzny klimat, wygląd nieba oraz rodzaj światła tworzącego krajobraz skandynawski. Dzięki tym czynnikom odbierane kolory mają odcień szary i niebieski. Według twórców pracowni – Trine Trydeman i Jacoba Kampa – jednym z głównych zadań architekta krajobrazu jest podjęcie problemu znacznie zróżnicowanej skali. Pozostając w najbliższym kontakcie z człowiekiem, detale muszą być dopracowane, przyjazne, a swym kształtem fakturą i doborem materiałów powinny uzupełniać oddziaływanie wizualne poruszając pozostałe zmysły. Niżej zamieszczam zdjęcia ich realizacji.

 

blo 7

 

 

Kolejnym wartym uwagi przykładem jest Grupa Wikholm AS, Stein Wikholm
Stein Wikholm przedstawia strategię projektowo-wykonawczą na przykładzie dwóch projektów realizowanych na wyspie Sotra. Sposób rozwiązania centrum handlowego i zespołu zielonych dachów zawarł w sobie współczesne tendencje rozwoju norweskich miast. Santor Center stanowi przykład aranżacji centrum handlowego opartego na nowej strukturze przestrzeni dla pieszych. Wszystkie parkingi ukryto  pod ziemią, dzięki temu  zyskano dużo miejsca przeznaczonego do wypoczynku,  spotkań i spacerów.

 

 

 

Czas na jednego z najbardziej znanych zagranicznych architektów krajobrazu, Thorbjörn Andersson to projektant i wykładowca w jednej osobie.  Jest laureatem wielu nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych, a jego Dania Park w Malmö znalazł się w finale Rosa Barba Award na Biennale w Barcelonie. Ciekawym, urzekającym prostotą  przykładem projektów Anderssona jest  The Physic Garden. Niżej widać zdjęcia projektu i realizacji.

 

blo 8

 

Andersson jest przedstawiciel teorii 10 myśli o architekturze krajobrazu. Zapytany o najważniejszą, wymienił wsłuchanie się w miejsce, co stanowi podstawę właściwego projektowania i punkt wyjścia pozostałych dziewięciu sentencji. 

A to kolejne przykłady jego zrealizowanych projektów

 

blo 11

 

 

Chciałam zwrócić uwagę, że styl skandynawski (szczególnie w ogrodzie) jest trendem, który dopiero od niedawna zaciekawia architektów krajobrazu. Warto przyjrzeć się mu bliżej, bowiem moim zdaniem jest on niezmiernie ciekawy , inspirujący. Sensualny w swojej formie, równocześnie przemyślany i konkretny. Ogrody i tereny zieleni tworzone w duchu tego stylu można wspaniale wkomponować w polski krajobraz.

 

Na koniec: przykłady  skandynawskich rozwiązań w ogrodzieblo 12

 

Kinga

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © 2016 Z PASJI DO OGRODU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.