Kamil Stefański
tel. kom.: +48 602 596 453

Blog

Styl rustykalny

 

Dziś postanowiłam przyjrzeć się bliżej stylowi wiejskiemu. Jest on częściej określany jako styl rustykalny.  Kojarzy się głównie ze swojskim klimatem, często z wsią i ciszą.  Rzeczywiście tego typu ogrody realizowane są głównie na  terenach  oddalonych od miasta: przedmieściach oraz wsiach. Ale są oczywiście wyjątki 😉 ważne jednak aby ogród harmonizował ze stylem budynku. 

 

 

Styl rustykalny 6

 


 

 

Kompozycja

Zasady kompozycyjne są dość luźne. Można nawet pomyśleć, że cała kompozycja jest nieco przypadkowa. To jednak pozory! W żadnym ogrodzie nie można zapomnieć o jego funkcjonalności. Co prawda układ nie jest tak czytelny na pierwszy rzut oka jak w przypadku np. ogrodów formalnych. Ale powinna panować w nim harmonia. Kształty kompozycyjne są tworzone przez łagodne linie, owale i łuki. W ogrodzie rustykalnym jak w każdym dobrze zaprojektowanym ogrodzie wydzielamy strefy funkcjonalne. 

 


 

 

Roślinność

Rośliny w ogrodzie rustykalnym pełnią bardzo istotną rolę. Rabaty wypełnione są po brzegi kolorowymi  bylinami oraz  roślinami jednorocznymi i cebulowymi. Spotkamy tu krzewy i drzewa owocowe. Tworząc projekt ogrodu wiejskiego bardzo lubię wkomponowywać rośliny z jadalnymi owocami w ozdobne rabaty. Należy jednak pamiętać aby zapewnić odpowiednie dojście do krzewu. Co ważne wybierajmy gatunki rodzime zarówno drzew, krzewów jak i bylin.  Rośliny naturalnie występujące w krajobrazie sprawią, że ogród będzie bardziej autentyczny.

 

styl rustykalny 11

 

 

Styl rustykalny 8


 

Dobór materiałów

Według mnie jednym z najważniejszych elementów  sprawiających, że ogród jest rzeczywiście rustykalny jest dobór materiałów. Są to zarówno materiały typowo techniczne jak również te, których tworzymy dodatki. Bruki, obrzeża trawnikowo-rabatowe, tarasy w ogrodzie wiejskim najlepiej wykonać z naturalnego kamienia (np. polnego), efektownym, choć mniej trwałym rozwianiem jest wykorzystanie starej cegły lub w przypadku tarasu- drewna. Rabaty kwiatowe ściółkujemy korą, wtedy nabierają bardziej naturalnego wyglądu niż te wysypane kruszcem. Jeśli decydujemy się na użycie kamienia w luźnej formie (np. wysypanie rabaty, dna strumyka czy oczka wodnego)  to dobrze aby był to płukany żwir lub otoczaki. Takie kamienie występują w naszym warmińskim krajobrazie w sposób naturalny.

Murki oporowe, duże donice, palenisko, także najlepiej wykonać z kamienia  lub (poza paleniskiem) z drewna lub cegły. 

 

 

styl rustykalny 16

 


 

 

Dodatki

Warto wspomnieć o dodatkach i rzeźbach, które zdobią każdy ogród stawiając przysłowiową kropkę nad i. Ogród w stylu rustykalnym najlepiej ozdobią gliniane donice, żeliwne garnki pełniące funkcję osłonek na doniczki. Ostatnio bardzo popularne stały się drewniane skrzynki po owocach, one także świetnie wpiszą się w ten styl.  Warto jednak pokusić się o jakieś niebanalne rozwiązania dekoracyjne. Mogą to być np. części starych maszyn rolniczych lub ogrodniczych. Należy jednak dekorować ze smakiem, a przede wszystkim z umiarem. Tak, aby nie zrobić z ogrodu skansenu albo nie osiągnąć tandetnego efektu. (jak opisałam to tutaj: klik)

 

 

styl rustykalny 12

 

  

 

Niżej nasze przykładowe projekty ogrodów wiejskich.

 

Styl rustykalny 1

 

Styl rustykalny 2

 


 

Styl rustykalny 4

 

Styl rustykalny 5


 

 

styl rustykalny 20

 

styl rustykalny22

 

Styl rustykalny 9

 


 Ps. Wszystkie fotografie wykonane są przez nas, w ogrodach naszego autorstwa 🙂 

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © 2016 Z PASJI DO OGRODU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.