Kamil Stefański
tel. kom.: +48 602 596 453

Blog

styl nowoczesny     


 

Przyznam szczerze, że określanie  ” styl nowoczesny ogrodu ”  nie jest dla mnie precyzyjne. O ile wiem w jakim kierunku projektować ogród gdy jego właściciele proszą o NOWOCZESNY,  o tyle wydaje mi się, że kryje się za tym coś więcej.

 

Mamy nowoczesne meble, ubrania, dom o prostej bryle, nowoczesny telefon i całe „smart life”… Przy użyciu aplikacji zapalamy i gasimy światło, podlewamy trawnik, bo jesteśmy nowocześni więc trzeba nam nowoczesnego ogrodu. 🙂 

 

styl nowoczesny

 

 

Styl nowoczesny określiłabym osobiście jako zlepek stylów: geometrycznego (inaczej formalnego) i  minimalistycznego. W stylu geometrycznym bardzo ważna jest koncepcja projektowa. Układ ogrodu opiera się na proporcjach, jest silnie zamknięty w swoich ramach. Roślinność w takim ogrodzie traktujemy w sposób architektoniczny, czyli kształtujemy z niej bryły. Ważnym elementem ogrodu geometrycznego jest również osiowość i symetria (szczególnie ogrodów historycznych), a także schludność i czytelność kompozycji. Minimalizm w ogrodzie to nic innego jak prostota i umiarkowanie. Zarówno w kwestii kompozycji jak również barw i faktur materiałów. Kilka haseł określających w skrócie ten styl to: prostota, spokój, elegancja, subtelność i symbolika.

 


 

Ostatnie dwa projektowane i wykonywane przez naszą firmę ogrody były tworzone z myślą o stylu nowoczesnym.

 

 

Pierwszy z nich to ogród  o powierzchni ok. 2000 m2 przy domu jednorodzinnym. Tym razem nie działaliśmy na terenie Olsztyna. Ogród miał wyglądać nowocześnie jak również stanowić płynne przejście między przestrzenią przydomową i otaczającym lasem. Poniżej załączam projekt.

 

styl nowoczesny proj

 

 

 

Najważniejszym miejscem  w ogrodzie jest taras i jego otoczenie. To tu domownicy będą spędzali najwięcej czasu. Jest to również strefa najbardziej dekoracyjna. Obfituje zarówno w roślinność jak i  dekorację wodną oraz  betonowe ozdobne elementy. Donice w formie podwyższeń terenu okalają taras, czyniąc go bardziej zamkniętym i osłoniętym.  Nie wyróżniają się jednak zbyt mocno dzięki zastosowaniu idealnego (według mnie materiału), zostały pokryte betonem architektonicznym. Dzięki temu pięknie wpisują się w przestrzeń i harmonizują z roślinnością.

 

styl nowoczesny

 

 

Drugim, ważnym punktem ogrodu jest wgłębnik z  miejscem na palenisko. Tu także  dominują proste kształty, jednolite materiały, a roślinność nie wysuwa się już na pierwszy plan.

 

5

 

 

Rabata wzdłuż lasu powstała w celu stworzenia pewnego rodzaju „łącznika” z lasem. Jest również wygodnym rozwiązaniem, chroniącym właścicieli przed jesiennym sprzątaniem liści drzew rosnących za ogrodzeniem.

 


 

Drugim ogrodem jest niewielkie założenie przy zabudowie szeregowej w Olsztynie. Właścicielom zależało szczególnie na tym aby ich ogród nie wymagał częstej pielęgnacji. Zrezygnowaliśmy więc z trawnika. Głównym elementem ogrodu są tarasy wykonane z betonowej deski oraz ścieżki przecinające nawierzchnię z kamienia łamanego.  Cisowe żywopłoty w formie brył, trawy ozdobne oraz karłowe odmiany kosodrzewiny dopełniają całość, tworząc wnętrza oraz optycznie poszerzając ogród.

 

 

styl nowoczesny  proj

 

 

Nowoczesne przestrzenie stały się ostatnio niezwykle modne. Zaprojektowane w przemyślany sposób są  bardzo funkcjonalne i estetyczne. Według mnie ich główną zaletą jest równowaga oraz harmonia. Oby więcej takich ogrodowych miejsc w Olsztynie! 


 

 

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © 2016 Z PASJI DO OGRODU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.