Kamil Stefański
tel. kom.: +48 602 596 453

Blog

W ostatnim wpisie dotyczącym ogrodu w Nowym Kawkowie wspomnieliśmy o niwelacji terenu i pracy z koparką zaplanowanych na „niepogodę’’. Mamy wiosnę. Śliczną ciepłą wiosnę- a więc czas na przyjemniejsze rzeczy 😉

 

 

10

 

 

 

Trawnik!

 

 

 

8.2 kopia

 

Zwykle zielony dywanik (dodający tak wiele uroku każdej przestrzeni) w naszej pracy otaczamy obrzeżem rabatowo- trawnikowym. Dlaczego? Bo po pierwsze UŻYTECZNIE! Funkcją jaką spełnia obrzeże jest ułatwienie nam-użytkownikom koszenia. Dlatego obrzeże powinno znaleźć się na wysokości przyszłego trawnika, (a nie w formie wystającej palisady) tak aby przejechać po nim kołami kosiarki. Pozwoli nam to na oszczędność czasu: nic nie trzeba docinać ręcznie żeby cieszyć się idealnie skoszonym trawnikiem. Drugą , równie użyteczną zaletą posiadania obrzeży jest rozgraniczenie rabat i trawy. Minimalizujemy dzięki temu przedostawanie się do trawnika kory czy żwiru, którymi wypełniona jest rabata. A po trzecie: linia oddzielająca zawsze trzyma w ryzach trawnik, co w przypadku opcji bez obrzeży kończy się cotygodniowym używaniem motyki lub haczki. Jeśli argumentować funkcje obrzeży pod względem innym niż techniczny, to należy wspomnieć o podkreśleniu linii poziomych tworzących kompozycję. Kształt rabat i nawierzchni odpowiada za to w większym stopniu, jednak obrzeże jest dodatkowym akcentem.

 

Wybór materiału na obrzeże

 

Obrzeża trawnikowe najczęściej wykonuje się z kostki. Zwykle jest to kostka granitowa lub betonowa w różnych rozmiarach. Równie trwałym materiałem starobruk kamienny i kamień polny.  Innymi materiałami mogą być: cegła, dachówka, drewniane paliki, podkłady kolejowe, belki drewniane… Ta grupa materiałów siłą rzeczy nie przetrwa tak długo jak kamień i konieczna będzie jego konserwacja. Oczywiście istnieją gotowe produkty: palisady, bloki granitowe, betonowe krawężniki i tu zakończę wymienianie 😀 Najważniejsze w tym wszystkim jest to jak starannie obrzeża zostaną wykonane. Nie może to być „szlaczek utkanych w ziemi kosteczek” Ma być solidnie! Dzieci po tym biegają, goście chodzą, a Ciebie z pewnością nie relaksuje wyrywanie trawy spomiędzy kostek. Dlatego najlepiej wykonać obrzeże na chudym betonie czyli podsypce piaskowo – cementowej w odpowiedniej proporcji. Gotowe obrzeże powinno byś spoziomowane (z uwzględnieniem różnic wysokości w terenie) i zafugowane. Fuga zapobiegnie przedostawaniu się piasku i ziemi między kostki, dzięki czemu ograniczymy wyrastanie tam chwastów. Oczywiście mowa tu o materiałach możliwych do zafugowania. 😉

 

 

Jak to zwykle bywa etapy i planowanie najważniejsze! czyli… w momencie zakładania trawnika wszystko, co ma być w ziemi powinno już tam być. Chodzi o wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektrykę, drenaż, system nawadniający oraz siatkę przeciw kretom. To ostatnie jest tematem na odrębny wpis 😉  Kolejnym niezastąpionym i podstawowym elementem trawnika jest CIERPLIWOŚĆ. Jeżeli trawnik zakładany jest na rodzimym gruncie (bo bywa czasem i tak) należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na odchwaszczenie i oczyszczenie gleby z kamieni. W przypadku kiedy używamy zakupionego czarnoziemu (warto, żeby był z dobrego źródła) teoretycznie nie powinno być w nim kamieni ani chwastów. Należy przygotować rodzimą warstwę ziemi jak we wcześniejszym przykładzie, rozplantować czarnoziem, idealnie wyrównać 😀 i poczekać z wysiewem… W zakupionym czarnoziemie mogą znajdować się nasiona chwastów (a w tym perzu, na który oprysk środkami eliminującymi rośliny dwuliścienne nic nie pomoże). Dlatego , tu w Nowym Kawkowie czekamy, czy coś niechcianego nie wykiełkuje. Jeśli tak – wykonamy oprysk, odczekamy i zajmiemy się wysiewem.

 

Ostatnio na inspekcję wybrały się do nas sąsiadki ^.^

 

krowy

czyżby chciały pomóc w wybieraniu kamieni?

 

 

 

Jak widać na zdjęciach, nigdzie nie ma obrzeży!  HA!   A to dlatego, że pracujemy nad ogrodem naturalistycznym , którego granice są nieoczywiste,  a funkcje oddzielające nasadzenia od trawnika uzyskamy poprzez murki oraz ścieżki.

 

 

9

 

 

 

 

 

A w międzyczasie  cieszymy się wiosną. 😉

 

 

 

1.1


2


 
 
Kamil i Kinga 🙂

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © 2016 Z PASJI DO OGRODU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.