Kamil Stefański
tel. kom.: +48 602 596 453

Blog

Prace ziemne w ogrodzie w Nowym Kawkowie

 

To trzeci etap naszej pracy w ogrodzie w Nowym Kawkowie. Co prawda jest zima  i niektórzy mogą pomyśleć :  „ ogród? zimą?!” – odpowiemy:  oczywiście 😉pora na niwelację terenu jest teraz dobra jak o każdej innej porze roku… w sumie to nawet lepsza! Wiosną, latem czy jesienią – fakt, jest nam cieplej przy pracy, ale napotykamy utrudnienia. Podczas niewielkich mrozów wierzchnia warstwa ziemi jest zmarznięta, o wiele łatwiej ją formować i jeździć po niej koparką niż po… błocie. Poza tym w pozostałe pory roku można wykonywać  szereg innych prac.

 

Wniosek : Warto rozplanować prace w ogrodzie lub podzielić je na etapy.  😉
 
 

 

koparka2

 

 

Pracom nad niwelacją działki i zgrubnym uformowaniem jej kształtu należy poświęcić należytą uwagę. Dlaczego? Po pierwsze: odpowiednio wyprofilowana powierzchnia (a więc taka posiadająca wskazane spadki podłużne i poprzeczne) ułatwi odprowadzenie nadmiaru wody z powierzchni gruntu. Po drugie: źle (lub jak ktoś woli niepoprawnie) ukształtowany profil działki niesie za sobą całą masę niepożądanych konsekwencji. Przykłady zaczynają się od kałuż przy wejściu, a kończą –o zgrozo- na osiadaniu budynku czy pękaniu ścian.  Co więcej, praca z koparką (bo tak odbywa się zwykle  niwelacja  działki) zaplanowana i przeprowadzona  w  logiczny  sposób pomoże zaoszczędzić  mnóstwo czasu  i  jakby  nie patrzeć także pieniędzy.  W większości przypadków prace można zaplanować tak, że wywóz ani zakup ziemi (poza warstwą urodzajnego czarnoziemu do trawnika) nie będzie konieczny. 

 

 

koparka

Kamil, karpy i koparka…   🙂 

 

Praca z koparką w Nowym Kawkowie trwała około trzech  tygodni. Można pomyśleć, że to długo, jednak fakty bronią się same 😀 podczas prac został pozyskany czarnoziem, który postanowiliśmy zwieźć na hałdy, a konkretnie niewysokie pryzmy. Na długo przed planowanym przyjazdem koparki wykonaliśmy mały rekonesans historyczny działki. A mówiąc normalnie zastanawialiśmy się jak gospodarstwo wygadało wcześniej… Odrobinę pomogły nam w tym opowieści poprzednich właścicieli. Więcej konkretów przyniosły historyczne mapy stolikowe (zwane messtischblatt). Dokładniej mówiąc była to mapa z 1927 roku przedstawiająca zabudowania mieszkalne i gospodarcze.  

 

mapa

 mapa z 1927 roku

 

 

Przystępując do formowania wierzchniej warstwy wiedzieliśmy gdzie spodziewać się fundamentów po starych zabudowaniach oraz gdzie znajdowały się nawierzchnie wybrukowane kamieniem polnym. Prace szły sprawnie, wydobywanie kamienia fundamentowego przekroczyło nasze oczekiwania. Udało się nam pozyskać znaczną ilość ciosanych kamiennych bloków (jak na razie nie kończą nam się pomysły jak możemy wykorzystać je w ogrodzie 🙄 ) Dodatkowo odzyskaliśmy kilkadziesiąt ton kamienia polnego, który posłuży do wykonania ścieżek i zrekonstruowania wjazdu na posesję.  

 

 

koparkowani

Wykopaliska…

 

 

Największą dla mnie niespodzianką okazała się piwniczka zewnętrzna. Chociaż przed laty w znacznym stopniu zniszczono jej sklepienie udało się nam ją odkopać i oczyścić.  Co do jej dalszych losów też mamy całą masę pomysłów, a co chwilę pojawiają się nowe.  Podczas „pobytu” koparki na naszym podwórku dodatkowo  przesadziliśmy większe drzewa, usunęliśmy karpy po starych drzewach owocowych oraz odnaleźliśmy starą studnię zasilającą niegdyś gospodarstwo w wodę. 

 

 

piwniczka

Na zdjęciu moment odkopywania piwniczki 😉

 

Na przykładzie naszego ogrodu w Nowym Kawkowie  świetnie widać jak ważnym etapem była praca z koparką i jak wiele prac można wykonać w trakcie niwelacji terenu.   :mrgreen: 

 

Kinga i Kamil

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © 2016 Z PASJI DO OGRODU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.