Kamil Stefański
tel. kom.: +48 602 596 453

Blog

małe aranżacje … czyli mniej znaczy więcej

 

Częstym problemem miłośników zielonej, przydomowej przestrzeni jest niedostateczna ilość miejsca. Nie mówię tu o rozczarowaniu właściciela działki o powierzchni dwustu metrów kwadratowych… Co zrobić gdy przestrzeń do zagospodarowania zielenią zamyka się na kilku metrach?  Na co się zdecydować… trawnik czy rośliny ozdobne?

 

Poniżej postaram się przedstawić kilka moich rozwiązań.

 

 

 

Pierwszym przykładem na małe aranżacje niech będzie projekt zagospodarowania dwóch rabat o łącznej powierzchni dwóch metrów kwadratowych (prawda, że brzmi poważnie? ;))  Rabaty znajdują się po frontowej stronie budynku, zaraz obok ulicy. Przypominają bardziej prostokąty wycięte w podjeździe. Ale, ale… nie z takimi rzeczami sobie radziliśmy!

 

małe aranżacje 1

 

Co ważne, rośliny zastosowane w projekcie są dość odporne na zanieczyszczenia powietrza, nie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych, a rabaty są dekoracyjne przez cały rok.

 


 

 

Jako drugi postanowiłam pokazać projekt nasadzeń „ukrytych” pod schodami. W tym przypadku miejsca na rośliny było jeszcze mniej, a dodatkowo praktycznie przez cały dzień jest ono zacienione. Na małe aranżacje wybrałam więc gatunki cieniolubne i stworzyłam niewielką kompozycję w donicy. Choć rzeczywistej powierzchni do zagospodarowania jest niewiele, można wykorzystać pionową płaszczyznę filaru i schodów. Dodatkowo pełnią funkcję podpory dla pnączy.

 

małe aranżacje 2

 


 

 

Po trzecie:  donice!  To świetne rozwiązanie na małe aranżacje. Czy to na tarasie, balkonie, w strefie wejściowej budynku… W tak małej przestrzeni możemy zamknąć naprawdę wiele. Nie tylko ozdobne rośliny jednoroczne. Poniżej kilka propozycji z wykorzystaniem krzewów ozdobnych, iglastych oraz kwitnących byliny i traw dekoracyjnych. 

 

 

małe aranżacje 3

 

małe aranżacje 4

 

 

 

Poniżej nieco bardziej rozbudowana kompozycja, jednak nadal umieszczona w donicach.

 

małe aranżacje 5

 

 


 

Myślę że można wyznaczyć proste zasady komponowania mikro przestrzeni, tak aby nasze małe aranżacje były spójne i sensowne:

-Gatunki roślin jakie dobieramy powinny być atrakcyjne naprzemiennie lub stale w trakcie „ekspozycji” naszej donicy.

-Próbujmy stworzyć „bukiet” z sadzonych w donicy roślin, w taki sposób aby każda z donic była oddzielną kompozycją.

-Pamiętajmy o zasadzie złotego podziału i proporcji między wysokością donicy i roślin (3:5). 

 

 

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © 2016 Z PASJI DO OGRODU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.