Kamil Stefański
tel. kom.: +48 602 596 453

Blog

Kicz w ogrodzie

08 / 01 / 2018

Kicz w ogrodzie


 

Mówią, że o gustach się nie dyskutuje. Jako architekt krajobrazu pozwolę sobie jednak przedstawić mój punkt widzenia na kicz w ogrodzie.

 

 

 Na wstępie należałoby się zastanowić co to właściwie i „naukowo” jest kicz. Słowo wywodzi się z języka niemieckiego, kitsch, w bezpośrednim tłumaczeniu znaczy to samo co lichota, tandeta czy bubel.  Tym mianem określa się utwór o  znikomych wartościach, schlebiający popularnym gustom. W opini krytyków sztuki i innych osób z nią związanych, nie posiada on żadnej wartości artystycznej. Kiczowatym „tworem” określimy więc tak zwane dzieło wykonane z pewnym przepychem ale zupełnie pozbawione gustu. Kicz to określenie silnie pejoratywne i często kontrowersyjne. Samo określenie powstało w latach siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku i pierwotnie dotyczyło tylko obrazów.

 

kicz3

 

 

Pierwszą rzeczą, która kojarzy się z kiczem w ogrodzie są niewątpliwie rzeźby, a raczej figurki. Same rzeźby ogrodowe były obecne od wieków, stanowiły istotny element KOMPOZYCJI OGRODOWEJ. Zwykle wykonywane przez artystów na specjalne zamówienie, umieszczane w ogrodzie w przemyślany sposób- zdobiły go i podkreślały jego charakter. Problem pojawił się współcześnie. Aranżacja przestrzeni z użyciem gipsowych figurek często przejawia brak warstwy ideowej. Krasnale, sarenki, gąski, wiatraki: nie dość, że są wykonane niedbale, to najczęściej sterczą na środku pustego trawnika, w oderwaniu od reszty ogrodu.

 

kicz2

 

 

Analizując kicz w ogrodzie pod lupę wezmę FLAMINGI

 

kicz 4

 

Co tak właściwie sprawia, że uważamy je za kicz?

 

-POPULARNOŚĆ masowe umieszczanie figurek flaminga w ogrodach pozbawia je wyjątkowości i nadaje charakter „bubla”

 

– MATERIAŁ I KOLOR najczęściej figurki  wykonywane są z plastiku,  który nie należy do wyrafinowanych materiałów. Tworzywo sztuczne gryzie się z naturalnym charakterem ogrodu,  podobnie jak ostry różowy kolor

 

-DOSŁOWNOŚĆ  dosłowne przedstawienie dowolnego elementu odziera go z wyjątkowości i pokazuje wprost wybrany temat

 

-FORMA I FUNKCJA forma figurki jest banalnie prosta, a funkcja? jedyną funkcją jaką plastikowe flamingi mogą spełniać w ogrodzie jest funkcja estetyczna… jednak tutaj także zawodzą.

 


 

No dobrze, czas zakończyć pastwienie się nad flamingiem. Lepiej zastanowić się jak mu pomóc ! 🙂 

 

 

ZMIANA MATERIAŁU

A gdyby tak „zajrzeć w głąb” flaminga i  stworzyć z niego rzeźbę? Inspiracją do stworzenia przestrzennej instalacji była dla mnie budowa ciała flaminga, przyjrzałam się szkieletom ptaków. Kolejnym krokiem było odtworzenie zbliżonego kształtu z naturalnych materiałów. Padło na faszynę wierzbową oraz floksa szydlastego.  Wykorzystanie naturalnych surowców odsuwa  kiczowate skojarzenia.

kicz6

 

 

ZMIANA  FORMY 

 

Dlaczego ma być dosłownie? Nowoczesna rzeźba przestrzenna przypomina odlatującego ptaka. Może zostać umieszczona w przestrzeni publicznej miasta lub w dużym ogrodzie – pełnić funkcje osłaniające. Drugim rozwiązaniem na zmianę formy  jest wykonanie siedziska z umieszczonymi wewnątrz donicami z roślinnością.

 

kicz7kicz8

 

 

ZMIANA FUNKCJI 

A gdyby tak dodać do funkcji estetycznej również użytkową ? Zróbmy z niego donicę! Czasem wydaje mi się, że jeśli nie wiem co zrobić z jakiegoś pozornie bezużytecznego przedmiotu,  a jednak trudno się z nim rozstać… to na pewno można z niego zdobić donicę albo lampę 😀

 

kicz9

 


 

No dobrze, mamy już odczarowanego flaminga ale nasuwa się pytanie… Dlaczego kicz staje się kultowy i kiedy się takim staje?

 

 

Wydaje mi się, że jest kilka zasad kiedy kicz jest O.K.:

 

-potencjał marketingowy

-świadomość właściciela ogrodu

-potraktowanie sytuacji z przymrużeniem oka

-efektowne wykonanie

-element wywołuje uśmiech, a nie zażenowanie

-jest uzasadniony

-pasuje do sytuacji

 

 

 

Na koniec przyznam się, że mam słabość do flamingów. Choć nie przepadam za różowym kolorem. Chyba chcę mieć jednego lub dwa! 

 

flamiii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © 2016 Z PASJI DO OGRODU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.