Kamil Stefański
tel. kom.: +48 602 596 453

Blog

Main Street Mall

17 / 02 / 2018

Main Street Mall

Dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić poniekąd ….czerwonej cegle. Nie będę jednak podsuwać rozwiązań jak można ją wykorzystać w ogrodzie, ponieważ wspominałam o tym opisując styl rustykalny (klik). Teraz chciałabym wyjść nieco poza ramy ogrodu. Pokazać konserwatorskie spojrzenie w kwestii renowacji przestrzeni publicznej. Niezwykle ciekawym i przemyślanym procesem była przebudowa Halprin’s Main Street Mall w Charlettesville w stanie Virginia. Przyglądałam się temu procesowi dość dokładnie i uznałam go za wart wyróżnienia.

 

Halprin’s Main Street Mall 1

 

Po pierwsze należy zaznaczyć, że projekt renowacji  Halprin’s Main Street Mall był bardzo kontrowersyjny, a także jako jeden z nielicznych tak bardzo udany.

Halprin’s Main Street Mall to coś na wzór  naszej olsztyńskiej starówki, a dokładnie jej głównej  ulicy. W mieście Charlettesville była określana bardziej jako „centrum dla pieszych”.

 

 


początki

Main Street Mall tworzona była przez połączone biura Halprina z Nowego Jorku i San Francisco. Projekt  rozpoczynał się innowacyjnym procesem Halprina  „Take part” czyli tłumacząc bezpośrednio „ brać udział”. Były to  serie publicznych spotkań w celu porozumienia ze społeczeństwem. Dzięki temu mieszkańcy mieli bezpośredni wpływ na to jak projekt przestrzeni będzie wyglądał. Efektem wspólnej pracy był projekt przestrzeni utrzymany w minimalistycznym, prostym stylu.

 


 

 

 

sukces wymaga czasu

Wybudowanie centrum trwało półtora roku. Nowa przestrzeń była całkiem przyjemna ale nie była atrakcyjna dla przedsiębiorców. Sklepy przeniosły się do zamkniętych centrów handlowych, a wiele przedsiębiorstw zamknięto w wyniku budowy. Pierwszym pomysłem na zachęcenie ludności do spędzania czasu na Main Street Mall  było przekształcenie standardowych ulic w jednokierunkowe. Potem zdecydowano się na otwarcie hotelu i wydłużenie centrum o dwa zachodnie odcinki, jednak nie przyniosło to skutku do wczesnych lat ’90.   Po darmowej serii koncertów nazywanej „Fridays At Five” wszystko się ustabilizowało, więcej ludzi zaczęło dostrzegać potencjał  w połączeniu wielu restauracji, galerii, butików, itp. W 1994 roku nastąpiło kolejne rozszerzenie centrum zawierające amfiteatr i tunel łączący centrum z obszarem biznesowym. Niedługo potem dołączono kino i kryte lodowisko. Restauratorom pozwolono na stworzenie ogródków stanowiących zwiększenie przestrzeni restauracji. W 1994 roku nastąpiło kolejne rozszerzenie centrum zawierające amfiteatr i tunel łączący centrum z obszarem biznesowym. Niedługo potem dołączono kino i kryte lodowisko. Restauratorom pozwolono na stworzenie ogródków stanowiących zwiększenie przestrzeni restauracji. Przestrzeń  zaczęła pełnić funkcje rekreacyjne.

 

Halprin’s Main Street Mall 7

 

 


 

 

 

Jednak brak odpowiedniej konserwacji doprowadził do zniszczenia ceglanej nawierzchni drogi (tak charakterystycznej dla tego miejsca) .Brak zaprawy pomiędzy cegłami spowodował ich pękanie.

 

Halprin’s Main Street Mall 2

 

 

Plany odnowienia Main Street Mall zaprezentowane zostały przez MMM Design Group  wiosną 2008 roku. Wielobranżowa firma z Norfolk w Virgini z filią w Charlettesville nie do końca dostosowała projekt odnowy do wizji Halprina. Zaproponowano dodanie elementów do centrum, dostosowanie jego oświetlenia i zmianę ceglanej nawierzchni.    

 

Halprin’s Main Street Mall 3

 

 

Pod przewodnictwem Lydii Brandt z Preservation Piedmont i Elizabeth K. Mayer (FASLA)  z Uniwersytetu w Virginii centrum zakwalifikowano „jako zagrożony krajobraz” na łamach strony internetowej „Cultural Landscape  Foundation”.  Panie tworzyły społeczność, która wspierała „zachowanie centrum miasta od wizualnych ulepszeń, które wypaczają jego historyczny charakter”.

Tak jak Halprin przed nimi, MMM zapoczątkował serię spotkań. „ To ludzie płacą nam za pracę i są głównymi użytkownikami. Jeśli nasi klienci nie mogą sami zaplanować przestrzeni publicznej, my spróbujemy im w tym pomóc” mówił Goult. Jak zazwyczaj bywa w takich sesjach projektowych, społeczeństwo miało długą listę życzeń 😉 

 

Halprin’s Main Street Mall 4

 

 

 

MMM próbowało włączyć sugestie do projektu Halprina. Grupy dębów charakterystycznych dla centrum miały  zostać zachowane. MMM opowiadało  się za pozostawieniem obecnego oświetlenia, jednak lampy należało podnieść  aby umożliwić przejazd nowoczesnych wozów strażackich.  Zaproponowano specjalne metalowe donice, aby dopasować je do użytych przez Halprina, nową sztukę uliczną i dwie małe fontanny inspirowane istniejącymi. MMM zaplanowało nawet zamianę betonowych wzorów chodnika na granitowe, tak jak chciał tego Halprin w swoim oryginalnym projekcie.

 

Halprin’s Main Street Mall 5

 

 

Projekt chodnika to część gdzie plan MMM znacznie odbiegał od oryginalnego. Zaproponowali oni zastosowanie cegieł o wymiarach 4/12’’ związane zaprawą z mniejszymi cegiełkami ustawionymi na podsypce piaskowej. Wywołało to szereg dyskusji!

Halprin opowiadał się za umieszczaniem cegieł na podsypce piaskowej, jednak to rozwiązanie wiąże się z koniecznością użycia mniejszych cegieł.  Zwrócono również uwagę, że użycie identycznych materiałów zapewni podtrzymanie charakteru przestrzeni. Cegły zostały specjalnie dobrane do wielkości ludzkich stóp dlatego są inne, niż standardowe. MMM zaczęło szukać producentów takich cegieł jednak zamiana wymiarów okazała się problematyczna. MMM rekomendowało mniejsze cegły ze względu na stabilność. Nie mogli jednak znaleźć producenta takich cegieł w promieniu 500 mil od Charlettesville. Jedna  z firm zgodziła wykonać cegły na specjalne zamówienie.

 

Halprin’s Main Street Mall 6

 

 

 

Uważa się, że publiczna aprobata dla projektu Halprina była czymś oczywistym na spotkaniach z ludźmi, jedynie  sprawa cegieł i niektórych detali poróżniła mieszkańców. Pamiętać należy, że porozumienie zajęło dużo czasu. Nie byłoby to możliwe gdyby nie niewielkie przedsięwzięcia, które ściągnęły ludność do centrum. Ograniczenie sprzeczności interesów zaowocuje w przyszłości.

 

Halprin’s Main Street Mall 8

 

 

Często mówi się, że centrum dla pieszych odnosi największy sukces w małych uniwersyteckich miastach, powodem tego może być to, że małe budynki nie zachęcają deweloperów do podjęcia dużego ryzyka. Myślę, że przy rewitalizacji olsztyńskiej starówki (która jest na etapie planowania) powinno się rozważyć wiele aspektów, płaszczyzn oraz kierunków rozwoju. Zarówno w kwestii poszerzenia obszaru starego miasta jak również włączenia i zagospodarowania plant.

Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © 2016 Z PASJI DO OGRODU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.